صفحه اصلي > هم اندیشی اساتید > كارگروه هاي تخصصي 
جمعه ٠٤ بهمن ١٣٩٨
 

 

طرح کارگروه های تخصصی استادان

مقدمه:

رهنمود حکیمانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر بهره گیری از ظرفیت های علمی و گارشناسی و دیدگاه های تخصصی استادان دانشگاه ها در تصمیم سازی برای ارکان مختلف مدیریت کشور، ضرورت برگزاری نشست های هم اندیشی استادان را که سابقه ای چند ساله دارد مضاعف ساخته است ، از برکات و نتایج هم اندیشی استادان با توجه به نگاه تخصصی و کارشناسی استادان و فرهیختگان دانشگاهی ، تسهیل در امر تصمیم سازی  و تصمیم گیری عقلانی، علمی، منطقی بر مبنای خرد جمعی است.

مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی در راستای اجرایی نمودن این رهنمود حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب، طرح کارگروه های تخصصی را تدوین و تنظیم نموده است.

طرح مذکور به دنبال شناسایی نیاز ها و چالش ها و همچنین جست و جو برای ارایه راهکار های علمی و عملیاتی جهت پاسخ به نیاز های روز کشور در عرصه های مختلف برنامه ریزی و مدیریت است. که این امر خود موجب جریان سازی علمی و پژوهشی در سطح جامعه دانشگاهی و به تبع آن عرصه اجتماعی خواهد شد.

کارگروه های تخصصی به عنوان حلقه تکمیلی نشست های هم اندیشی استادان محسوب می شود که هم اکنون در همه دانشگاه ها در حال برگزاری است و در واقع بخش ارتباط با مسوولان و مدیران و تحقق امر تصمیم سازی استادان برای مدیران کشور در قالب کارگروه های تخصصی انجام می گردد.

اهداف:

        1-تحقق منویات رهبری در برگزاری گردهمایی های تخصصی استادان؛

        2-استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های استادان دانشگاه برای تصمیم سازی در عرصه مدیریت کلان اجرایی کشور؛

        3-فراهم نمودن فضای نقد علمی و منصفانه و همگانی کردن و هموار شدن نقد اصولی و علمی؛

        4-تکریم استادان دانشگاه و ایجاد روحیه مطالبه نیاز ها و ضرورت های کلان جامعه از مسوولان و مدیران کشور؛

        5-ایجاد ارتباط فعال و گسترده و تعامل برنامه ریزی شده میان استادان دانشگاه های کشور و دفاتر نهاد.

 

سیاست ها:

حوزه فعالیت و شیوه موضوعات کارگروه ها مشابه یا موازی با فعالیت های هیچ یک از دانشگاه ها یا پژوهشگاه ها کشور نیست بلکه به عنوان مکمل آنها محسوب می شود.

توضیح آنکه هیچ یک از استادان عضو کارگروه  در قالب فعالیت در این کارگروه،پروژه تحقیق ، پژوهشی  و مطالعاتی یا آموزشی انجام نمی دهند، بلکه دیدگاه ها،تحلیل ها و نظرات کاربردی خود را که مبتنی بر پژوهش ها یا مطالعات انجام شده در دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور است، در جلسات کارگروه بیان می کنند و چنانچه در یک موضوع خلا مطالعاتی یا پژوهشی وجود داشته باشد، دبیرخانه کارگروه از طریق مذاکره و تفاهم نامه همکاری انجام پروژه پژوهشی و مطالعاتی در یک دانشگاه یا پژوهشگاه مرتبط با موضوع در کشور دنبال خواهد کرد.

 

سیاست های کلی و رویکردهای محتوایی کار گروه ها:

      -بررسی و تحلیل چالش ها و معضلات کشور در حوزه تخصصی هر کارگروه

      - شناخت نیاز های حال و آینده کشور در امر برنامه ریزی،سیاست گذاری و مدیریت اجرایی

      - ارایه راه کارهای علمی و عملیاتی برای رفع پالش ها و حل مشکلات یا پاسخ به نیازها

 

لینکها

 


اوقات شرعی

تمامی حقوق این پایگاه متعلق به دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان میباشد.